سامانه جامع نظام پیشنهادات و انتقادات (ایده)
                                                                                           
             

 

مشاركت يك مفهوم تاريخي است كه ريشه در اداره امور عمومي و افكار مذهبي دارد.

به عنوان مثال، مشاركت بر مبناي مشورت در اسلام تحت عنوان «شورا» مورد توجه قرار گرفته است. قرآن كريم به طور صريح مديران را مكلف مي كند در اموري كه نياز به تحقيق و تفحص دارند بر مبناي مشورت به تصميم گيري بپردازند. مديريت مشاركتي عليرغم قدمت تاريخي خود، بعد از انقلاب صنعتي به صورت علمي مورد بررسي قرار گرفت.

نظام مديريت مشاركتي يكي از نظام هاي مديريتي پوياست كه نقش مهمي در توسعه منابع انساني سازمان ايفا مي كند. نظام پيشنهادها ، كاركنان بعنوان يك ابزار اجرايي مديريت مشاركتي، نظام همكاري فكري و عملي كليه اعضاي يك سازمان با سطوح مختلف مديريتي آن است. در اين نظام كليه افراد سازمان درباره روشهاي حل مسائل و ارتقاء بهره وري فعالانه انديشه كرده و حاصل آنرا در قالب طرحها و پيشنهادها به سازمان ارائه مي كنند و بدين طريق، يك نظام همفكري و هم انديشي براي رسيدن به اهداف سازمان بوجود مي آيد. اين نظام كه مبتني بر اصل انسان مداري است، براي افكار و خلاقيت هاي كليه اعضاي سازمان ارزش قائل است و به عنوان يك نظام مطلوب و كارآمد مديريتي هم از لحاظ نظري و هم از لحاظ عملي آزمونهاي موفق خود را گذرانيده است. نظام پيشنهادها از دهه 1950 در شركتهاي توليدي- خدماتي كشور ژاپن به كار گرفته شد و سپس از سوي شركتهاي ديگر كشورهاي جهان پذيرفته و معمول گرديد. اين نظام از دهه 1360 در شماري از شركتهاي صنعتي كشور ايران نيز به اجرا گذاشته شد و با توجه به كاميابي هايي كه در اين گروه از شركتها بدست آمده، مورد استقبال ديگر شركتها و سازمانهاي صنعتي، توليدي و خدماتي قرار گرفته است .

مراجعین محترم !

پیشنهادات و نظرات سازنده شما باعث اعتلا و پیشرفت در

حوزه بهداشت و سلامت می گردد.

پس

با ایده های مفید خود در زمینه خدمات بهداشت و درمان

ما را یاری رسانید.

کمیته پیشنهادات – بیمارستان حضرت ولی عصر(عج) شهرستان بوانات

 

ايجاد محيط مناسب و فرصت براي مشاركت فكري كاركنان در امور سازمان به صورت داوطلبانه و برخوردار كردن آنان از ثمرات مادي و معنوي از اهم اهدافي است كه در اين نظام دنبال مي‌شود. هدف اصلي نظام مديريت مشاركتي، توسعه ارزش‌هاي انساني كليه كاركنان و استفاده از هوش، استعداد و خلاقيت آنها در راستاي اهداف شركت است. با همفكري و همدلي بيشتر و استفاده از امكانات موجود مي‌توان بهره‌وري و در نهايت برونداد هر سازمان را ارتقا داد. نظام مديريت مشاركتي به لحاظ ايجاد فضاي مناسب براي مشاركت فكري كاركنان در امور سازمان، سبب مي‌شود كه بهره‌وري در تمام زمينه‌هاي مؤثر در فعاليت سازمان از جمله نيروي انساني،‌ ارتقا پيدا كند.

از سوي ديگر بهره‌گيري از اين نظام مديريت صرفه‌جويي‌هاي كلان اقتصادي دربر دارد كه مي‌تواند بخشي از آن صرف توسعه نيروي انساني و گسترش مشاركت آن در مديريت سازمان گردد. نظام مديريت مشاركتي به لحاظ ايجاد فضاي مناسب براي مشاركت فكري كاركنان در امور سازمان، سبب مي‌شود كه بهره‌وري در تمام زمينه‌هاي مؤثر در فعاليت سازمان از جمله نيروي انساني،‌ ارتقا پيدا كند. از سوي ديگر بهره‌گيري از اين نظام مديريت صرفه‌جويي‌هاي كلان اقتصادي دربر دارد كه مي‌تواند بخشي از آن صرف توسعه نيروي انساني و گسترش مشاركت آن در مديريت سازمان گردد.

 

نظام مديريت مشاركتي مبتني بر دريافت پيشنهادهاي كاركنان در خصوص رفع تنگناها و راه‌هاي توسعه فعاليت سازمان،‌ بررسي طرح‌ها و پيشنهادهاي دريافتي در يك كميته تخصصي، ارزيابي بهترين پيشنهادها و ايجاد زمينه مساعد براي عملي ساختن آنها و بهره‌مندي كاركنان از مزاياي ناشي از اجراي پيشنهادهاي مؤثر و مفيد مي‌باشد. از آنجا كه در نظام مديريت مشاركتي،‌ كاركنان خود را در اتخاذ تصميم‌هاي راهبردي براي ايجاد تحول در سازمان سهيم مي‌دانند،‌ همكاري و همدلي بيشتري نسبت به اجراي طرح‌ها و پيشنهادهاي پذيرفته شده نشان مي‌دهند و از مقاومت در برابر تغييرات و تحولات سازمان پرهيز مي‌دارند. بدين وسيله مديريت با سهولت بيشتري مي‌تواند در اجراي طرح‌هاي جديد، به موفقيت دست يابد.

یف

نام ونام خانوادگی

سمت در کمیته پیشنهادات

1

دکتر زهرا کریمی

ریاست کمیته

2

حسن کاظمی

مدیر داخلی بیمارستان

3

سکینه عسکری

مترون بیمارستان

4

فاطمه دهقانیان

مسئول بهبود کیفیت

5

جواد امیدی

کارشناس تحول اداری

6

مریم آسیایی

دبیر کمیته

1.       برگزاری کمیته هر 3 ماه یکبار

2.       ابلاغ جهت اعضاء کمیته و حضور انها در جلسات تعیین شده

3.       بررسی کلیه پیشنهادات  جدید ویا موارد نیازمند توضیحات تکمیلی

4.       تصویب / رد و یا ارسال پیشنهادات به سایر واحد ها یا کارشناسان دانشگاه

5.       ارسال صورتجلسه به کمیته پشنهادات دانشگاه از طریق سایت

6.       پیگیری پیشنهادات تصویب شده جهت اجرایی شدن در واحد های مربوطه

7.       تشویق پرسنلی که پیشنهاد مصوب داشته اند و یا پرسنلی که همکاری مناسب با کمیته دارند .

نحوه ارسال پیشنهادات به کمیته :

لطفا کلیک کنید...

 1-      به سه نفر از کسانی که بیشترین میزان پیشنهاد در طول سال داشته باشند لوح تقدیر از طرف ریاست بیمارستان اهدا می گردد.

2-      به پیشنهاداتی که در سطح شهرستان مورد تصویب قرار می گیرند مبلغ 500،000 ریال پاداش تعلق می گیرد.

3-      به پیشنهاداتی که توسط کمیته راهبری دانشگاه تایید و تصویب می شوند مبلغ 1000،000  ریال پاداش تعلق می گیرد.

4-      به پیشنهادات تصویب شده توسط کمیته راهبری دانشگاه با توجه به سطح تصویب (سطح واحد ، سطح دانشگاه، سطح ملی ) و نیز درجه تصویب (درجه یک یا درجه دو) پاداش معین تعلق می گیرد.

5-       دو نمره در ارزشیابی پایان سال به پیشنهاد مصوب توسط کمیته راهبری استان ، محاسبه می شود.

6-      هر فصل واحد برتر از لحاظ پیشنهادات معرفی و تقدیر می شوند.

7-      در پایان هر سال پیشنهاد برتر معرفی و تقدیر می گردد.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-7-21 8:47        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ